Malíř Karel Gott - obrazy, malby
Úvod » Malíř Karel Gott – malby a obrazy slavného zpěváka

Malíř Karel Gott – malby a obrazy slavného zpěváka

 

Karel Gott kromě zpívání také velmi rád maluje, talent v sobě objevil už jako malý chlapec. V dětství maloval hlavně pohřby, protože ho smuteční obřady něčím hrozně fascinovaly. Jeho první obrázek, který stvořil v deseti letech, byl pohřeb s pozůstalými, na němž byl vyobrazen i on sám, jak stojí u hřbitovní zdi a hraje na křídlovku. V malování ho podporoval třídní učitel, který malého Gotta brával do ateliéru, i maminka, jež mu k Vánocům pořídila kompletní malířskou výbavu. Zatímco jeho spolužáci hráli fotbal, on obrážel výstavy a listoval v knihách o slavných malířích.

Karel chtěl svůj talent rozvíjet dál

Pokusil se o přijímací zkoušky na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze (UMPRUM). Neúspěšně. Přiznává, že tehdy byl z toho zdrcený, dnes je ale rád, že to takhle dopadlo. Kdyby se byl na UMPRUM dostal, necítil by se prý svobodně a musel by malovat obrazy na zakázku funkcionářů, plnit tendenční úkoly.

Gott vnímá malování jako odreagování od stresu ze showbyznysu. Je to pro něj oáza klidu, zamyšlení a ponoření se do vlastních představ a myšlenek. Podle něj prý nelze všechno říci písní. Obrazy jsou zrcadlem jeho charakteru. Maluje, jen když je nabitý chutí zaznamenat nějaký svůj nápad. Právě to se mu líbí – že ho netlačí čas, žádná uzávěrka.

Karel Gott - mistrovy obrazy, malby

Karel Gott – mistrovy obrazy, malby

Karel Gott nejčastěji maluje ženy

Např. Líné letní odpoledne v dívčím internátu Jižní Provence (1995), Hurá do přírody (1987), Žena se zrcadlem (1975), slavné osobnosti, např. Roll Over Beethoven (1988), Marilyn Monroe a její osudové karty (1992), Madonna a Jack Nicholson (1992), či kavárenská prostředí, např. Café Drechsler (1991) nebo Café Bleu (1989). K jeho dalším obrazům patří například Maminka s holčičkou (2008), na němž je vyobrazena dcera Charlotte, jak přikládá ucho k maminčinu bříšku a poslouchá svoji mladší sestřičku. Dále Rodina (2012), Všichni svatí v Tsunami (2005), Očekávání nového mesiáše (1998), Světlo na publikum (1998), Jam session (1997) anebo Léto na starém bělidle (1997).

Většinu svých děl věnuje Karel Gott svým nejbližším, ať už rodině či přátelům. Pro veřejnost jsou tedy většinou vystaveny reprodukce obrazů, neboť zpěvákovi fanoušci mají o jeho umělecká díla velký zájem.

Karel Gott - obrazy, malby

Karel Gott – obrazy, malby

Výstavy obrazů Karla Gotta

Karel Gott mnohokrát vystavoval v Česku, ale také v Německu, Americe, v Rusku, Maďarsku nebo na Slovensku. Když v roce 2009 vystavoval v Českém národním domě v New Yorku, setkaly se jeho obrazy s nebývalým úspěchem. Prodaly se dokonce dvě díla, i přestože výstava nebyla primárně prodejní.

Zpěvákovy reprodukce byly k vidění například v roce 2011 v Maltézském sálu strakonického hradu, kde se některá díla vydražila až za 35 tisíc korun. Karel Gott vystavoval také v Městském muzeu Mimoň, v lázních Klimkovice blízko Ostravy, v Českém Krumlově, na zámku Duchcov a na mnoha dalších místech v ČR.

V roce 2010 představila módní návrhářka Iveta Řádková v Brně na veletrhu módy šest modelů šatů inspirovaných obrazy Karla Gotta. Zpěvákovy obrazy byly vystaveny i v bývalém muzeum Karla Gotta, Gottlandu v Jevanech.

V roce 2006 vydala Michaela Remešová knihu Bilder/Obrazy – Karel Gott, tedy knihu reprodukcí malířských děl Karla Gotta. Roku 2013 se vydražil jeden ze zpěvákových obrazů za 260 000 tisíc korun, které za něj nabídl miliardář Karel Janeček v rámci benefiční akce.

Podívejte se na seznam ocenění Karla Gotta


 

Fotogalerie